vezetőkkel beszélgetek

Vezetőkkel beszélgetek
Néha érdemes nézőpontot váltani

Irodalomterápia és coaching

Mit jelent az irodalomterápia? És hogyan kapcsolódhat össze a coaching és az irodalomterápia? A coaching folyamat során nagyszerű eszköz lehet az irodalom, hiszen sokszor nehéz megfogalmazni, mit érzünk. "Mások nyelvén keresztül azonban visszakapjuk a nyelvünket. Fordulhatunk a vershez. Kinyithatjuk a könyvet. Valaki már járt odalent a mélyben és felhozta nekünk a szavakat." 

A történeteket, az olvasást és az írást önismereti célokra, a személyiség kiteljesítésére, jelen esetben a vezetői én kiteljesítésére használjuk. Miben segítenek a történetek? Egy kortárs angol írónő szavaival: 


 „Annyi mindent nem tudunk kimondani, mert túl fájdalmas. Reménykedünk, hogy  amit ki tudunk mondani, enyhíti a többit, vagy valami módon  lecsendesíti. Kárpótolnak a történetek, mert a világ néha méltánytalan, igazságtalan, megismerhetetlen és  öntörvényű. (…) azért hiszek a történetek hatalmában, mert rajtuk keresztül a nyelveken való szólás valósul meg. Nem kell elhallgatnunk. Ha valami baj ér, keresgéljük a szavakat, dadogunk, hosszú szüneteket iktatunk be. Elakadunk. Mások nyelvén keresztül azonban visszakapjuk a nyelvünket. Fordulhatunk a vershez. Kinyithatjuk a könyvet. Valaki már járt odalent a mélyben és felhozta nekünk a szavakat." 

(Jeanette Winterson: Miért lennél boldog, ha lehetsz normális, Park Kiadó 2013.)

irodalomterápiacoachingönismeretvezetésleadership

További történeteim